Poliitilised vaated Ameerikas: Konservatiivid vs liberaalid

http://www.buzzle.com/articles/differences-between-the-democratic-and-the-republican-party.htmlMiks konservatiivid kardavad muutusi? Miks liberaalid ei karda? Unustage korra hetkeks mida need kaks poliitilist terminit Eestis tähendavad ja tulge minuga ühele mõtterännakule Ameerikasse. Teatavasti on seal kahe partei süsteem ning poliitilised vaated ja seega ka valikud valimistel on selgelt jagunenud kaheks: kas vabariiklased või demokraadid. Või kui kirjutada teisiti: Inimesed, kes kardavad muutusi ja inimesed kes ei karda. Varasemalt ma arvasin, et muutustele vastu seismine on tingitud vaid rumalusest ja kitsarinnalisusest. Sekka veidi religiooni ja ongi vabariiklane valmis ja liberaal on sellise inimese mõtlev vastand.

Õnneks või õnnetuseks on aga teadus toonud meieni selgemad ja täpsemad vastused. Hibbing jt järgi on konservatiividele omane märgata rohkem negatiivset kui positiivset (negativity bias) mistõttu on nad psühholoogiliselt rohkem häälestatud negatiivsetele stiimulitele keskkonnas. Näiteks reageerisid konservatiividest katsealused kiiremini ohtlikele ja hirmutavatele stiimulitele (suured ämblikud näos, avatud haav vakladega jms).

Seega tundub, et konservatiivide ideoloogia (tugev sõjavägi, politsei, immigratsioonivastasus jne) sobitub hästi kartlikule ja muutuste suhtes skeptilisele valijale. See kehtib nii eri uurimismeetodite kui ka teistsuguste valimite ja riikide puhul. Konservatiivid keskenduvad negatiivsele kiiremini, jälgivad seda kauem ja on negatiivsest rohkem häiritud. (Kliki siia kui tahad lugeda ingliskeelset kokkuvõtet või siia kui Hibbing jt artiklit täies mahus soov lugeda)

Nüüd tunduks nagu oleks juba küsimus vastatud aga see pole veel kõik. Psühholoogilistele soodumustele lisandub veel kultuuriline. Geenidele tulevad juurde meemid.

Nimelt pole eelnimetatud Hibbing jt uurimus ainuke, mis minu silmis mainimist vääriks. On üks veel ja see on isegi veel huvitavam ja see keskendub keskkonnale, mis vormib inimese konservatiivseks. Ja lisame siin konservatiivsusele kõrvale veel mõned mõisted, mis sellega tihti kaasas käivad. Tugevad reeglid ja kontroll, kõrvalekaldumiste ränk karistamine. Mis need tingib ja miks sellised vaated tihti koos esinevad?

Ühe päris ülevaatliku vastuse on andnud Harrington & Gelfand. Nende hinnangul saab kogu selle vaadete kompoti (ja palju enamat) Ameerikas kokku võtta üpris lihtsalt. Ranged vs lõdvad normid. Tugevad normid ja väike taluvus normidest kõrvalekaldumiste suhtes iseloomustab konservatiivsemaid osariike ja seeläbi ka valijaid nendes osariikides. Selle vastandiks on lõdvemate normidega osariigid, kus inimesed taluvad rohkem traditsioonidest ja normidest kõrvalekaldumist. (Ingliskeelne kokkuvõte siit, täispikk teadusartikkel siit)

Eelnev tunduks nagu iseenesest mõistetav ja loogilisest loogilisem iga mõtleva inimese jaoks. Ometi peitub siin enamat. Miks on inimeste vaated ühtedes osariikides ühtemoodi ja teistes osariikides teistmoodi kujunenud? Vastuseks toovad Harrington & Gelfand keskkonna ja ajaloo.

„Rangetes“ riikides/osariikidele on osaks langenud mitmesugused ökoloogilised ja sõjalised ohud samas kui „lõdvemate“  normidega riigid/osariigid on sellistest ebameeldivustest pääsenud. Indikaatoritena kasutati mitmeid erinevaid muutujaid: karistuste rangus, hukkamiste arv (1976 kuni 2011), samasooliste kooselu/abielu lubamine/keelamine, religioossus ja mujalt tulnud inimeste osakaal osariigis.

Rangemates osariikides on suurem oht looduskatastroofide toimumiseks, laialdasem haiguste levik ja vähem looduslikke resursse. Lisaks tuleb sellele juurde hirm välise sekkumise ees. Eriti tugevalt on viimane tegur esilekerkiv Ameerika lõunaosariikides, mis kodusõjas lüüa said misläbi nende orjandusele põhinev majandussüsteem kokku kukkus.

Artikli autorite hinnangul on suurem sotsiaalne (ja seeläbi ka majanduslik ja ka poliitiline) kontroll „rangemates“ osariikides olnud läbi ajaloo vajalik, et tagada koordineeritud tegevus ellujäämise nimel. Sotsiaalne mõju on vorminud ka inimeste iseloomujooni – „rangemates“ osariikides on inimestel rohkem enesekontrolli ja reeglitele allumist samas kui „lõdvemates“ osariikides on inimesed avatumad.

Mõtteainet peaks see veel mõneks ajaks andma. Tundub, et poliitiliste vaadete puhul (vähemalt Ameerika näitel) on vähe pistmist teadliku valikuga. Pigem on suurimad tegurid keskkond, psühholoogia (ja veidi sügavamal tasemel geneetika).

Kuidas on lood Eestis? Mulle tundub, et Eesti valija ei erine meeletult palju Ameerika valijast. Mõlemaid on vorminud ajalugu, esivanemad, kultuur ja ohustavad sündmused. Küll on aga nende mõju ja määr olnud teistsugune.

P.S. Ma pole psühholoog ega riigiteadlane. Ma olen lihtsalt uudishimulik. Seega väikesed vead andestage mulle.

 

Lisalugemist

Harrington, J. R. & Gelfand, M. J., 2014. Tightness–looseness across the 50 united states. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Hibbing, J. R., Smith, K. B. & John, A. R., 2014. Differences in negativity bias underlie variations in political ideology. BEHAVIORAL AND BRAIN SCIENCES, p. 297–350.

Michele, G. & Harrington, J., 2014. Tightness and Looseness: A New Way to Understand Differences across the 50 United States. [Online]
Available at: http://www.scientificamerican.com/article/tightness-and-looseness-a-new-way-to-understand-differences-across-the-50-united-states/
[Accessed 19 07 2014].

Mooney, C., 2014. Scientists Are Beginning to Figure Out Why Conservatives Are…Conservative. [Online]
Available at: http://www.motherjones.com/politics/2014/07/biology-ideology-john-hibbing-negativity-bias
[Accessed 19 07 2014].

Pillai, P., n.d. Differences Between the Democratic and the Republican Party. [Online]
Available at: http://www.buzzle.com/articles/differences-between-the-democratic-and-the-republican-party.html
[Accessed 19 07 2014].

Advertisements
Poliitilised vaated Ameerikas: Konservatiivid vs liberaalid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s