Teine Venemaa

Lühikest aega oli mõnedel inimestel üks unistus. See seisnes selles, et Venemaast saaks demokraatlik ja vaba ühiskond. See unistus on aga luhtunud ja mõtlev ja unistav venelane on pööranud pilgud Läände. Kes põgeneb Eestisse, kes Londonisse ja kes Ukrainasse.

Neist kõige olulisem sihtkoht on aga olnud Ukraina. Vene ajaloost on ukrainlased nii sügavalt läbipõimunud, et paljud venelased ei pea neid mitte lihtsalt vennasrahvaks vaid suurvenelase läänepoolseks variandiks. Küll on aga ukrainlased liiga palju Lääne poole vaadanud, olnud liiga katoliiklikud ehk teistsugused. Lääs on aga Venemaa jaoks midagi koletut ja vajalikku samaaegselt. Läänelt on õpitud, isegi ideoloogiaidki imporditud (nii kommunism kui kapitalism) kuid Läänemaailma osaks pole Venemaa siiani saanud.

Venemaal on olnud võimalusi läänestuda, kuid need eksperimendid on enamasti luhtunud ja viimane katse Jeltsini poolt jättis sügavad armid vene ühiskonda. Hakati rohkem sissepoole vaatama, otsima venepärast nö õiget vene hinge. Ja nii hakkas taas maad võtma arvamus, et Venemaa puhul on tegemist Läänest erineva kultuuri ja tsivilisatsiooniga. Eelkõige tähendab see erinevat arusaama maailma asjadest ja sellest mis on oluline.

Ukraina puhul oli lootus. Sama lootus, mis alguses oli paljudel Venemaa osas. Et sünnib demokraatlik ja vaba ühiskond. Et see mis luhtus Venemaal saaks teoks teisel Venemaal. Pooleldi läänelikus, pooleldi slaavilikus Vene tsivilisatsiooni hällis – Ukrainas. See unistus nagu ka eelminegi on kustumas. Sest mis vaba ühiskonda saad sa üles ehitada kui riigis on sõda ja rindejoon hakkab taas lääne poole nihkuma.

Paljuski on see ka suurem sõda kui vaid Venemaa ja Ukraina vaheline konflikt. Kuigi paljud seda ei mõista või ei taha mõista on see tsivilisatsioonide konflikt. Lääne maailma vs Venemaa ja Lääs on kaotamas. Sest koos rindejoonega liigub ka tsivilisatsiooni ja arusaamade piir.

Advertisements
Teine Venemaa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s