Sisserändajad

Aruteludes Eesti tuleviku üle tõstatub vaikselt immigratsiooni küsimus. Jutt pole mitte juba siin olevatest sisserändajatest ja sisserändajate poegadest. Eesti rahvaarv väheneb. See on fakt. Meie elatustase võib tõusta või langeda. See on valik. Lääne- ja Põhja- Euroopa valikute vari kummitab meid samamoodi nagu meie enda vene vähemus.

Immigratsiooniga seoses kerkib esile mitmeid aspekte kuid ma keskenduks neilt ainult kahele: geneetika ja kultuur.

Geneetiline argument immigratsiooni vastu ei päde. Thilo Sarazini raamatu kiuste pole leitud seoseid rahvusrühmade päritolu ja nende käitumise vahel. Geneetiline rikkus on vajalik rikkus. Soomlastega on seotud 40 geneetilist haigust. Soome oli isoleeritud, Eesti polnud. See on asi, mille puhul avatus on hea. Nüüd mõni lugeja tahaks mulle kindlasti vastu vaielda kuid mulle on sellele vastuargumendile vastuargument. Kultuur.

Kultuur. See mõjutab kõiki. Ideed, arusaamad, traditsioonid. Pääsu pole. Me kas võtame nad vastu või lükkame kõrvale. Rohkem küll esimest kui teist. Eriti kultuurides kus tõde on singulaarne ja vastuvaidlejaid ei taluta. Eesti on tulnud sellisest kultuuriruumist ja on mõningal määral liikunud kultuuriruumi kus erinevad arusaamad on tolereeritud.

See pole ainult mahajäänud kultuuridele omane. Rootsis on tõde sotsiaal-liberaalne. Immigratsioonivastaste pea 13% valimistulemust polnud Rootsi enamuse jaoks olemas. Praegu on Islamimaailm sellises olukorras, ka Venemaa on seal. Nendes ühiskondades pole kunagi toimunud reformatsiooni, renessanssi ega seksuaalrevolutsiooni. Tõsi, Islamimaailmas oli tõde kunagi pluralistlik aga see oli ammu. Sealt on aga ära liigutud selle suunas millest Euroopa eemaldus.

Kas tõesti pidi Lääne-Euroopal minema aastakümneid aega, et mõista – multikulti ei tööta? Erinevus rikastab aga ainult siis kui sügavamad arusaamad on sarnased. Arusaam õigest ja valest on niikuinii personaalne mis sest, et mõjutatud ühiskonna poolt. Mis arutelu saab pidada kui üks pool ütleb, et minu arvamus on tõde ja on alati seda olnud ja teine pool räägib tõe relatiivsusest.

Ma ei räägi relatiivsuse vastu. Kõik ongi suhteline. Tõde võib leida nii Piiblist, Daodejingist, enda Iphonest või hommikuse lumesaju ilust. Seda saab võtta isiklikult. Seda ei saa aga võtta ühiskonnana. Pluralistlikus ühiskonnas leitakse selleks erinevaid võimalusi, singulaarsetes ühiskondades ainult üks – teised valikud on valed. Selliste ühiskondade segunemine viib konfliktini. See on paratamatu ja tihti alahinnatud fenomen.

Immigrandid pole head, samamoodi nagu nad pole ka halvad. Nad on inimesed ja on oma ühiskondliku taustaga samamoodi nagu meie. Sildid hea ja halb anname me ise teistele inimestele. Ühiskonnana peame aga juurdlema selle üle kellega on kergem arutada selle üle milline on tõde. Just kergem, mitte õigem. Integratsioon on raske ja vajab tihti enamuse tugevat sekkumist eduks. Austria-Ungari lõi Bosnia rahvast kogukonna. Bosnialased muutusid süsteemi osaks, viksitud katoliiklike piirkondade pealt. Põhjus oli pragmaatiline. Nõnda oli neid kergem valitseda. Saksamaa lõi hiljuti Tübingenis ja mujal islamiteoloogia teaduskonnad sarnaselt luterlikele ja judaistlikele. Nüüd õpetatakse kohalikud usujuhid välja Saksamaal, mitte Saudi-Araabias, Pakistanis või mujal kus tõde on singulaarne. See pole raiskamine vaid investeering. Investeering ühisesse mõistmisesse, kahju ainult, et läks nii kaua et mõista selle vajalikkust. Nagu ikka käituti tagantjärgi, mitte ennetavalt.

Seda sissekannet ei motiveerinud kirjutama mitte idealism või mingi visioon sellest milline Eesti peaks olema 20 või 30 aasta pärast. Pigem kitsaskohad aruteludes, mis mida me kindlasti lähiajal peame hakkama pidama.

Advertisements
Sisserändajad

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s